
✍️ Ante JUKIĆ
Sa zanimanjem sam popratio poruke koje su povodom jučerašnjeg praznika slali slavljenici. Kao i uvijek, nisu razočarali, ali dvije su mi baš bile predobre. Prva je, zapravo, pitanje, djelomično retoričko. Pitaju se tako ‘crvendaći’, što je to bilo dobro u NDH, da bi ona nekome danas bila uzor?
Pokušat ću odgovoriti. Ne kao apologet NDH, nego kao netko tko je svakodnevno izložen antifašističkim floskulama. Znamo kako to ide kod drugova kad ocjenjuju svoj omiljeni režim i idola. Uzimaju samo najbolje, a sve ono što se ne uklapa u priču guraju u stranu. Pa i takve sitnice poput masovnih ubojstava. Tom logikom i u NDH je bilo puno lipih stvari. Ali, to se ne smije reći, jer ‘crvendaći’ će te odmah proglasiti fašistom. Iako, kao što sam već rekao, samo koristiš njihovu logiku.

Ovo neprestano bježanje na NDH kad god se dovedu u pitanje antifašističke dogme je klasični primjer zamjene teza. Koliko sam ja primijetio, u Hrvatskoj državni praznik nije 10. travnja, u Hrvatskoj se ne obilježava rođendan Ante Pavelića, u Hrvatskoj visoka državna izaslanstva ne sudjeluju u događajima vezanim uz NDH, u Hrvatskoj ustaše nisu posebni uzvanici na predsjedničkim inauguracijama. Sve to je rezervirano za partizane, tako da je ovo neprestano skretanje s teme stvarno smiješno. A koliko je smiješno kad ‘crvendaći’ nekome zamjeraju traženje uzora u prošlosti, nema potrebe ni naglašavati. Oni, koji još uvijek nariču za davno izgubljenom ljubavi, uvjeravajući sve oko sebe kako je nekad bilo bolje.
Kao tučeno slatko vrhnje na tortu, jedan je drug jučer slavodobitno zaključio kako je Dan antifašističke borbe istinska vrijednost, budući da ga, pazite sad ovo, podržava Vlada s premijerom na čelu. Dakle, isti oni koje inače nazivaju stokom i ološem, sad su odjednom relevantni, sad je njihovo mišljenje bitno? Sad mi stvarno više ništa nije jasno. Jesu li stoka ili ipak blago, kako sam i neki dan konstatirao?
Uglavnom, ništa novo kad su ‘crvendaći’ u pitanju. Svega ima, samo elementarne logike i istine – ne.
* Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Budica.info.

