
✍️ Ante JUKIĆ
Znači, prestrašno. Kad pomislim da me više ni sa čime ne mogu iznenaditi, ovi naši gradski čelnici donesu ovakvu odluku. Zamislite vi to, produžili radno vrijeme kafića samo zbog glupog nogometa. I ne samo to, još su organizirali i javno gledanje te zabave za priproste i neobrazovane. Tako da mogu u pola noći arlaukati dok pošteni svijet pokušava spavati i pripremiti se za novi radni dan. Kao da ova sparina nije dovoljna, nego još moraš i njih trpjeti.

Ali, to smo mi, samo neka je kruha i igara. Dok je ovaca, bit će i vune. Pametnom dosta. Kod nas jedino kafići i mogu raditi, da ne bi slučajno kakvu tvornicu otvorili. Okupljamo se samo kad igra reprezentacija, a kad treba dignuti glas zbog inflacije i siromaštva, nema nas nigdje. Podržavamo intelektualno ograničene gurače lopte koji imaju milijune, živciramo se zbog njih, a umirovljenici nam kopaju po kontejnerima, mladi odlaze u Njemačku i Irsku.
Naravno, ako ostvarimo nekakav uspjeh, zna se što slijedi – doček i ponovno onaj čoban. Taj isto samo gleda kako staviti novce u džep. Ne znam tko je licemjerniji, on ili onaj na klupi koji je ponovno imao sreće. A izvukao ga je, naravno, Ante. Baš slučajno. Od svih imena, baš Ante.

I sad će ti, koji su cijelu noć drečali, spavati cijeli dan, jer ionako ništa ne rade, dok će pošteni radni narod ovako umoran morati odraditi novu šihtu. Ponekad me sram u kakvoj državi živim. Državi ovaca, jeftine zabave i domoljublja iz koristi.
Iako, treba reći, koliko god ponekad bili podijeljeni, noćas nam je jedno bilo zajedničko – nitko nije spavao. Netko zbog sparine, netko zbog kirbaja u Ivankovu, netko od sreće zbog pobjede. A netko bome i zbog tuge.
Pitam ja vas, hoćemo li mi živjeti bolje zbog ove pobjede? Možda i nećemo, ali zato će pojedinci danas živjeti lošije…
* Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Budica.info.
