
✍️ Ante JUKIĆ
Koji se samo pametnjaković ovoga dosjetio, da mi je znati. Kao da vrijeme ionako prebrzo ne prolazi, nego ga još moramo gurati unaprijed. Puno je glupih i besmislenih stvari u svijetu danas, ovo prebacivanje s ljetnog na zimsko vrijeme i obratno svakako je jedna od njih. Već 20 godina priča se kako će ukinuti to, ali ništa se po tom pitanju još nije pomaknulo. Osim kazaljki.

I ovaj banalan primjer pokazuje koliko je EU inertna. Godine razmatranja i promišljanja, studija i komisija, i još uvijek nisu odlučili. A kad na kraju ipak odluče kako treba ukinuti, onda će 20 godina promišljati o tome koje vrijeme ostaviti. I dok oni konačno to presjeku, većini nas vrijeme će proći, koje god bilo.
Naravno, zimsko je pravo, ja bih njega ostavio. To je prirodno, a s prirodom se ne treba igrati, niti po njezinim zakonitostima čačkati. Dok se to ne dogodi, ne preostaje mi drugo, nego što je više moguće živjeti u skladu s njom. Ne gledati na sat, nego koristiti dan i noć najbolje što mogu. A oni se uvijek jednako izmjenjuju, neovisno o tome što kažu kazaljke. Ako mi je dan prekratak, to znači da se moram ustati ranije. Vrlo jednostavno. A pomicati sat mi ne pada na pamet, nema šanse. Taman sam mu pronašao idealno mjesto na zidu.

Iako, ‘ajde, ima i ovaj prelazak na ljetno vrijeme neke dobre stvari. Kad nam već stalno zamjeraju povratak u prošlost, da barem jedan dan u godini krenemo naprijed…
* Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Budica.info.
