
✍️ Ante JUKIĆ
Zanimljiva emisija bila na nacionalnoj dalekovidnici. Tema – nadolazeća utakmica BiH i Italije u sklopu dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, voditelj – vječno mladi Petar Vlahov, a gosti – najeminentniji sportski novinari ovih prostora; Mario Zorko, glavom i bradom u studiju, i Zdravko Reić, koji se javio telefonom iz Splita. Ovo ‘gosti’ shvatite uvjetno, ljudi su na HRT-u već postali dio inventara. I neka su, nemam ništa protiv. Kad već plaćamo tu pretplatu, zaslužili smo vrhunski sadržaj. Za potpuni doživljaj nedostajao mi je još samo Edo Pezzi, ali, dobro, nećemo sad biti neskromni.

Uglavnom, u studiju se povela zanimljiva rasprava o tome za koga bi Hrvati u ovoj utakmici trebali navijati. Voditelj smatra kako je BiH logičan izbor, jer ipak su nam to susjedi, na sličnom tragu je i Reić, dok Zorko više naginje Talijanima. Kaže, najviše zbog Gattusa.
E, sad, isto pitanje postavljam si i ja. Za koga bi i bismo li za nekoga uopće trebali navijati u sudaru BiH i Italije?
Teoretski, čovjek bi posebne emocije trebao osjećati samo za svoju državu, sve ostale trebale bi mu biti jednako (ne)drage. U praksi, razumljivo je kako će dio Hrvata ipak biti skloniji BiH, to ipak nije tamo neka država. Govorimo sličnim jezikom, dobar dio naše povijesti je tamo, korijeni su nam mnogima tamo, a i trenutno tamo živi dosta naših sunarodnjaka. Dakle, kao što rekoh, ništa čudno ako netko navija za Bosance i Hercegovce.
No, ono što meni smeta, je to nekakvo nametanje. Kao, morali bi navijati za njih, oni su naši. Sve je to isto, regija, bratstvo i jedinstvo, blabla… Službeno, BiH danas čine tri ravnopravna konstitutivna naroda. Neslužbeno, samo jedan od ta tri naroda smatra ju svojom državom. Srbi ionako imaju svoj entitet, a Hrvati su u Federaciji nadglasani i nadjačani. Iako se u njima zna naći pokoji Srbin i Hrvat, te su reprezentacije ipak bošnjačke i za njih svim srcem navijaju prvenstveno Bošnjaci. Tamošnji Srbi i Hrvati imaju svoje, s druge strane granice.

Zato mi nije jasno zašto bi Hrvati iz Hrvatske po inerciji trebali navijati za reprezentaciju BiH, kad ni Hrvati iz BiH većinom ne osjećaju ništa prema njoj. A posebno mi je zanimljivo kad takvo nametanje dolazi iz nekih naših krugova, koji ne poštuju ni državu u kojoj žive. Kakav mentalni salto. Živi u Hrvatskoj, čak je i Hrvat, a stalno pljuje po Hrvatskoj. Ali je zato pun simpatija prema reprezentaciji druge zemlje. Komšije, kažu takvi. Sve mi je jasno kad to čujem.

Kao i uvijek, ja sam za demokraciju u punom smislu riječi. Neka svatko navija za koga hoće. Neka uopće ne navija, ako tako želi. Zapravo, ‘morati navijati’ je oksimoron. Navijanje je osjećaj koji dolazi iznutra, to osjećaš ili ne osjećaš, ne možeš donijeti odluku o tome. Nije to, ja BiH, ja ne bih. Ne može te netko uvjeriti da više voliš burek sa sirom, ako je tebi, recimo, draža pizza s majonezom i ananasom.
E, da, skoro sam zaboravio. Javite Vlahovu i Reiću da su nam i Talijani susjedi, njima ‘doli’ pogotovo…
* Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Budica.info.

