
`Stvarno upravljanje Gradom preuzeli su pojedinci koje VI niste birali. Ljudi koji su trebali otići na svoje nove dužnosti… Atmosfera straha kroz proces pritisaka unutar gradske uprave vodi se sustavno klevetama, podjelama među zaposlenicima i degradiranjem ljudi koji ne žele klimati glavom. Mnogi na posao dolaze sa strahom i grčem u želucu jer ne znaju hoće li upravo toga dana postati nova meta pojedinaca… Ne mogu se pomiriti s činjenicom da nam djeca odlaze jer ovdje ne vide svoju budućnost.
Veliki iznosi javnog novca godinama se slijevaju prema uvijek istim pojedincima, uvijek istim udrugama i uvijek istim poduzetnicima. Njima nikada nije dovoljno. Uvijek traže još. I uvijek dobiju još. Vinkovci su, nažalost, grad podjela. Grad u kojem postoji jedna skupina ljudi kojoj je uvijek dobro. Kojoj su vrata uvijek otvorena. Kojoj su dostupne funkcije, poslovi, natječaji i prilike. I postoje svi ostali. Oni koji pošteno rade. Koji šute. Koji trpe. Ili koji odlaze. Evo me. Tu sam. I ostat ću ovdje`, piše Katarina Vučić.
Uopće se ne poznajemo pa time ovo što ću napisati ne može imati nikakvu osobnu notu. Dakle, Katarinice, dušo: dat ću Vam najvrijedniju, a istovremeno i najjeftiniju stvar na svijetu. Dat ću vam besplatan savjet. Naravno da ćete ga Vi odbiti jer još nisam susreo pripadnika svoje Nacije koji bi to bio spreman prihvatiti pa sigurno nećete ni Vi. Savjet glasi; danas je subota, ne čekajte ponedjeljak, valjda ima nekog na porti Gradskog poglavarstva, uletite, pokupite svoje krpice i urudžbirajte ostavku.
U tom slučaju `čeka vas Čistilište u kojem će biti nekih dana koji će vam izgledati paklenima`. No, ne učinite li to, čeka Vas Danteov `Pakao` i to onaj njegov zadnji – Sedmi krug. Kažu da u selu u kojem su svi slijepi onog čovjeka koji vidi na jedno oko zovu Vidovnjak?! Vi sad pokušavate biti to, `nezavisna vidovnjakinja` u Gradskom poglavarstvu i u Stranci u kojoj su svi slijepci. I mislite kako će bar dio ovih koji su i dalje slijepi krenuti za Vama. Neće. Nitko neće! Znate ponešto o Politici, ali o Hrvatima najvažnije ne znate.
Kad zabrazde, kad odu na krivi kolosijek, kad sami vide da su pogrešno odabrali, itd. znate što će napraviti? S još većom zadrtošću i srditošću istrajavati na tome. Do kada? Dok god ne padnu s nogu. Do kuda? Sve dok sebe i sve oko sebe ne odvuku u potpunu propast. Toj Opciji, koju bi Vi sad, kao da se radi o dosadnoj muhi koja je sletjela na vašu bijelu košulju – samo stresli sa sebe, toj Opciji nema pomoći. To je Faza Metastaza! Razuman čovjek koliku god cijenu da će platit može samo skočit na glavu s tog broda.
Kako to Vi sad kao Dogradonačelnica, izlaskom iz HDZ-a, mislite biti Nezavisna? Onako, kako je to napravio bivši Hadezeov Gradonačelnik Vukovara Penava, koji je kao Nezavisni išao na izbore, čak podigao Kaznenu prijavu protiv Vodstva svoje bivše stranke, pa nakon izbora `Hopa Cupa u Krevetu` s Plenkovićem i ovom ekipom tu – od koje bi vi sad bili Nezavisni. Pa zar doista mislite da Policijska uprava vukovarsko-srijemska nije njihova? Zar mislite da Županijski DORH nije njihov?

Što mislite za koga nadziru stvari na terenu u odjelu Vukovarsko-srijemske podružnice SOA-e? Tko mislite da kontrolira Carinu u ovoj Županiji? Tko kontrolira Zdravstvo i Bolnice? Tko kontrolira Školstvo i Vrtiće? Tko kontrolira Crveni križ i Vatrogasce? Tko kontrolira Vinkovačke jeseni, Vinkovačku televiziju i Vinkovački list? Tko kontrolira koga će se primiti na zamjenu za čistačicu na pola radnog vremena na bazenu? Pojednostavljeno rečeno: Tko kontrolira tko se smije (a tko ne!) pomokriti u javnom WC-u? Oni!
Vi mislite kako je moguće ostati na toj strani, a zadržati poštenje, obnoviti ugled ili steći poštovanje?! Da Vam kažem kako stvari stoje, u stvarnom svijetu, u realnom životu – u Vinkovcima. I u svim ovakvim političkim mahalama, kojima oni vladaju diljem Hrvatske? Stvari stoje tako da će djeca i unuci ne samo članova tog što oni zovu `Stranka` nego će se djeca i unuci Birača koji glasaju za njih – kroz neko vrijeme koje nije toliko daleko – stidjeti što su im bili njihovi roditelji! Dolazi Vrijeme Srama.
I doći će Vrijeme Građanskog Gnjeva. A Vi se, umjesto igranja Nezavisne Dogradonačelnice, skrušeno pomolite da Vam Bog da snage da se suočite sa svojim zabludama prije Vremena srama. I još se pomolite da Vrijeme Građanskog Gnjeva ne nastupi prebrzo, da vas ne zatekne kao `Nezavisnu` nego da tad imate status `jednom davno zavedene – koja je sasvim raskrstila – s tim dijelom svog života`. U protivnom, kako kaže Silvije Strahimir Kranjčević `Mrijet ti ćeš kad počneš sam(a) u ideale svoje sumnjati`!
Vidim da njih, ideale, još imate. Ne sačuvate li ih priključit ćete se onim stotinama tisuća što su ih prodali za lagodni kukavičluk vlastitog trosjeda i besciljnog beskonačnog prebacivanja daljinskog na neki kanal koji traže već nekoliko desetljeća, a nikako da ga pronađu. Kao Nezavisna ne samo da nećete sačuvati svoje ideale nego ćete biti pregaženi mašinerijom represije i laži – ovih, od kojih biste se vi htjeli politički emancipirati – ali, tako da ostanete u njihovim uredima? Ne ide to tako, Katarina! Sretno.
P. S. U filmu `Kaskader` koordinator efekata kaže glavnom glumcu: `Nije važno koliko jako možeš udariti. Nego, koliko udaraca možeš primiti i nastaviti se kretati`. Kao Nezavisna nećete se moći kretati. Znate onu `S kim si, Takav si`. Dokle god ste s Njima možete si uzeti koji god želite pridjev uz Vaš status, dok god ste s Njima – s Njima ste i nećete moći steći ni političko, ni javno razlikovanje od njih. Burza rada? Čak i ona može biti odlično mjesto za Novi početak. I to će svi primijetiti i valorizirati. Veći su vam izgledi, čak i s Burze rada, da vas građani biraju kao Nezavisnu – nego da uspijete kao Nezavisna – sjedeći u njihovom krilu.
* Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Budica.info.



