VUKOVAR Bespovratne potpore za ribarstvo i akvakulturu

IZVOR: Grad Vukovar/Miroslav Šlafhauzer

Grad Vukovar je i ove godine objavio Javni poziv za dodjelu bespovratnih potpora za područje ribarstva i akvakulture s ciljem unaprjeđenja i poticanja djelatnosti gospodarskog slatkovodnog ribarstva te prerade proizvoda ribarstva i širenja tržišta u ovom sektoru. Javni poziv trajao je od 30. rujna do 31. listopada 2024. godine, a prijavilo se sedam podnositelja zahtjeva što je za pet više nego prošle godine.

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava je pojasnio kako je na prihvatljive troškove utrošeno 59.281,78 eura, dok je u prošloj godini dodijeljeno 15.288,62 eura.

– Ovim mjerama želimo, prije svega, potaknuti ribarstvo koje je tradicionalna djelatnost u gradu Vukovaru. Detektirali smo da je to jedan vrlo važan segment naše kulture i povijesti, ali i gospodarstva, što je potpuno prirodno s obzirom na to da se nalazimo na dvije rijeke, Dunavu i Vuki. Drago mi je da se ove godine imamo pet zahtjeva više nego prošle godine i da su mjere prepoznate kao dobre i kvalitetne. Vjerujem kako ćemo u budućnosti nastaviti s mjerama i još aktivnije poticati ribarstvo i akvakulturu u našem gradu – naglasio je Penava uz čestitke dobitnicima bespovratnih potpora zaželjevši im sreću i uspjeh u daljnjem radu.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Martina Prepunić istaknula je kako su bespovratne potpore bile namijenjene za pokriće dijela prihvatljivih troškova koji su nastali od 1. siječnja 2024. do dana podnošenja zahtjeva za potporu, a sufinanciranje je bilo moguće i na temelju ponuda. 

– Program bespovratnih potpora sadržavao je 6 mjera, a riječ je bila o sufinanciranju opreme za ribarstvo i akvakulturu, promidžbi i marketinškim aktivnostima te edukaciji i stručnom usavršavanju. U odnosu na prošlu godinu, uveli smo tri nove mjere i tako smo omogućili svim fizičkim i pravnim osobama te zadrugama koje se bave preradom i stavljanjem na tržište samih proizvoda da se jave na mjere kao i oni koji se bave primarnom proizvodnjom. Postotak financiranja bio je od 50 do 80 posto, a najviši iznos potpore po korisniku bio je 10.000 eura – podvukla je Prepunić uz izraženo zadovoljstvo brojem prijavljenih.