Vinkovci su i ove godine, uz još 11 hrvatskih gradova, prigodno obilježili Svjetski dan multiple skleroze jubilarnim desetim izdanjem „MS Walka”, a u okviru akcije „Svaki korak se broji”.
– Prvi MS Walk smo pokrenuli jer je Hrvatska imala loše kriterije za liječenje multiple skleroze te smo se upravo ovom akcijom izborili za bolje kriterije i to da MS liječimo odmah po uspostavi dijagnoze. Danas možemo reći kako je pristup terapijama za usporavanje bolesti dobar u Hrvatskoj, a sada se zalažemo da oboljeli dobiju pravi MS centar u kojemu bi imali konzilijarni pristup liječenju, sve potrebne terapije te nužnu rehabilitaciju. I dalje je najveći problem zapošljivost osoba s invaliditetom jer oboljeli uz dijagnozu često dobiju i otkaz – naglasila je Vinkovčanka Mirjam Jukić iz Udruge MS Tim Hrvatska napominjući kako bi svaka oboljela osoba trebala imati pristup kvalitetnom liječenju neovisno o mjestu stanovanja.
No, nove zakonske odredbe koje su stupile na snagu tiču se i oboljelih od multiple skleroze, što je unijelo dodatne probleme.
– Odlično zamišljen sustav izdavanja nacionalnih iskaznica za osobe s invaliditetom pokazao je sav nered u sustavu vještačenja kojem svjedoče oboljeli. Sustav vještačenja i ostvarivanja prava potrebno je puno bolje regulirati jer trenutno su oboljeli od multiple skleroze u strahu od najava promjena u sustavu izdavanja vozačkih dozvola za pojedine dijagnoze među kojima je i naša – dodala je Jukić.
Statistika otkriva kako od ove progresivne i neizlječive bolesti u Hrvatskoj preko 7.000 osoba. Kvaliteta njihovih života ono je na čemu Udruga MS Tim Hrvatska radi već godinama, zahvaljujući upravo ovoj manifestaciji oboljeli su proteklih godina izvršili pritisak na donositelje odluka i promijenili kriterije liječenja koji su Hrvatskoj tada bili loši.
Brojevi kazuju i to da su sudionici „MS Walka“ u posljednjem desetljeću načinili gotovo 53 milijuna koraka, odnosno prehodali 40 tisuća kilometara za sve one koji ne mogu. Akcijom žele poduprijeti i nova znanstvena istraživanja jer konačan cilj svih oboljelih u svijetu, a ima ih čak tri milijuna, jest pronalazak lijeka za ovu bolest koja pogađa sve dobne skupine. Također žele osnažiti oboljele i potaknuti ih na kretanje, vježbanje, druženje i razmjenu iskustva.