Prema još uvijek neslužbenim rezultatima izbora HDZ i partneri osigurali su 61 mandat od toga 2 HSLS, 1 HNS, 1 HSU, 1 HDS i nezavisna Marijana Petir. Kada bi svi sa listi ostali vjerni HDZ-u za sastavljanje većine bilo bi potrebno još 15 ruku. HDZ je do sada računao na osam manjinskih predstavnika i ukoliko osigura preostalih sedam ruku nema razloga sumnjati kako bi manjinski predstavnici pristali na nastavak suradnje.
SDP i partneri ostvarili su rezultat od 42 mandata. Od toga dva pripadaju Centru, jedan DO i SIP, jedan GLAS-u i jedan HSS-u. Ako uz navedene partnere mogu računati na Možemo i njihovih 10 mandata znači da im uz manjinske zastupnike nedostaje još 16 ruku pa se u trenutnom sazivu takva opcija čini malo izglednom.
Premda se svaki dan iščekuje potvrda suradnje HDZ-a i DP-a te formiranje nove većine nekako sam stekao dojam kako to uopće nije tako izgledno. Svi koji tvrde kako poznaju političare i kako će članovi Domovinskog pokreta pristati na suradnju sa SDSS-om iz osobne, stranačke ili koristi „stvarnog gazde“ Vujnovca ili kako će Andrej Plenković pristati na formiranje saborske većine bez pripadnika jedne ili više manjina zanemaruju karaktere Ivana Penave i Andreja Plenkovića.
Nekako ne vjerujem kako će Ivan Penava pristati na većinu s SDSS-om ili Andrej Plenković bez SDSS-a. Ako isključimo te dvije mogućnosti nude se razne opcije, od sastavljanja većine bez Domovinskog pokreta, do sastavljanja većine bez HDZ-a, zatim do raspisivanja novih izbora, raspada Domovinskog pokreta ili formiranje „žeton većine“ kakvu smo već imali priliku viđati. Hoće li Zurovec biti novi Saucha ili će IDS pristati na sve samo da dobije ministarstvo turizma, vidjet ćemo. A do tada se možemo zabavljati pretpostavkama.
Rezultati izbora još uvijek nisu službeni i ne teku nikakvi rokovi koje bi predsjednik Milanović mogao mjeriti, a gledajući sa strane djeluje mi kako će HDZ s partnerima prvo izglasati povjerenje Gordanu Jandrokoviću kao predsjedniku Sabora te na taj način završiti konstituiranje, a tek onda započeti kreirati većinu za povjerenje Vladi RH.
Na taj bi način HDZ i potencijalni budući partneri mogli testirati reakcije javnosti na većinu u kojoj nema Domovinskog pokreta, Mosta, SDP-a i Možemo s njihovim partnerima, a s druge strane testirati spremnost svih zastupnika u navedenim strankama na opozicijsko djelovanje u sljedeće četiri godine. Ovdje prvenstveno mislim na članove Domovinskog pokreta za koje se medijskim prostorom provlači priča kako predstavljaju velike gospodarske sustave i kako ne smiju u oporbu.
Ovo su opcije za sastavljanje ili ne sastavljanje većine koje mi se u ovom trenutku čine najizglednije:
1. HDZ i partneri s manjinskim predstavnicima uz ruke IDS-a, Nezavisne platforme Sjever, Suverenista Marijana Pavličeka, Zurovca iz Fokusa i nezavisnog Lackovića koji je prošao na listi Domovinkog pokreta sastave većinu pa HDZ dodatnim kupovinama nakon raspada neke od stranaka ili lokalnih izbora osigura stabilniju većinu.
2. Domovinski pokret, Most, Hrvatski suverenisti i Mislav Kolakušić se dogovore o zajedničkom nastupu na sljedećim parlamentarnim, predsjedničkim i lokalnim izborima pa odluče čekati nove izbore. SDP i Možemo dogovore zajednički izlazak na izbore s IDS-om, a ostali pokušavaju kreirati većinu, ali im uvijek nedostaje nekoliko ruku i predsjednik Milanović kada se za to ispune zakonski uvjeti raspiše nove parlamentarne izbore.
3. HDZ i partneri s manjinskim predstavnicima, strankama centra i žetonima iz DP-a osiguraju potrebnu većinu, nakon sljedećih lokalnih izbora osiguraju dodatne ruke za stabilniju većinu.
4. HDZ, Domovinski pokret i Hrvatski suverenisti dogovore većinu bez SDSS-a i Možemo.
5. SDP, Možemo, IDS, NPS, Fokus, Raspudići, MOST, dio DP-a osiguraju 76 ruku kako bi formirali većinu u cilju raspisivanja novih izbora te sastave Vladu koja će kasnije postati tehnička dok se ne provedu novi izbori.
Zaključno, vjerujem kako će Andrej Plenković pod svaku cijenu pokušati izbjeći suradnju s Domovinskim pokretom što otvara više novih mogućnosti ili nemogućnosti.