
Nedavno je u Žepču, u susjednoj Bosni i Hercegovini, predstavljen projekt prekogranične suradnje pod nazivom „HEARTS – Healthcare Equity and Access for Resilient Targeted Support“. Pripremila ga je Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije, a financiran je u okviru INTERREG VI-A IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021. – 2027.
Podrazumijeva se kako su djelatnici Razvojne agencije Vukovarsko-srijemske županije sudjelovali na konferenciji zajedno s predstavnicima ostalih partnerskih organizacija.

Za eventualno neupućene, riječ je o projektu koji osigurava jednak pristup zdravstvenim uslugama za sve ranjive skupine u prekograničnom prostoru. Nositelj i partneri projekta su pet institucija iz Hrvatske, BiH i Crne Gore, a u fokusu je poboljšanje uvjeta za socijalizaciju i rad s djecom s poteškoćama u razvoju.
Vodeći partner je Centar za pružanje usluga u zajednici Vukovarsko-srijemske županije, dok su projektni partneri Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije, Razvojna agencija Žepče, Javna ustanova Dom zdravlja sa stacionarom Žepče i Udruženje roditelja djece s poteškoćama u razvoju Podgorica.
Na konferenciji je govora bilo o problemima u zdravstvenoj skrbi djece s poteškoćama u razvoju u projektnom području kao i primjerima dobre prakse koji su još uvijek rijetki ali ih treba pozdraviti i nastojati „prenijeti“ u ostala projektna područja.
Naglašeno je kako je jedan od problema s kojima se susreću sve zdravstvene ustanove pasivnost roditelja kao i nepriznavanje problema koje ima njegovo dijete. Projektom se nastoji aktivnije educirati cijela lokalna zajednica, a posebno roditelji da što ranije prepoznaju problem kako ne bi bilo kasno za intervenciju kada dijete već krene u školu.
Neke od ključnih aktivnosti projekta su uspostava mobilnih timova koja će omogućiti partnerskim institucijama pružanje stručne pomoći ciljnoj skupini i izvan institucije, izrada web platforme koja će služiti kao koristan alat obiteljima djece s teškoćama u razvoju i široj javnosti, edukacija zdravstvenih radnika i stručnjaka za rani razvoj, unapređenje infrastrukture i opreme u zdravstvenim ustanovama i podrška obiteljima kroz savjetovanje i edukaciju o važnosti rane intervencije te jačanje kapaciteta za prepoznavanje razvojnih poteškoća u ranom stadiju.
Planiranom nabavnom opreme za prostore centara omogućit će se pružanje kvalitetnijih usluga djeci s teškoćama u razvoju, a uključuje nabavu vozila za mobilne timove, Neurofeedback uređaje, digitalne logopedske setove, opremu za senzorne sobe, play attention programe kao i nabavu informatičke opreme za provedbu projekta. Osim nabave opreme i uspostave mobilnih timova, kroz projekt će dodatno biti zaposleno i 13 stručnih djelatnika za rad s djecom s teškoćama u razvoju i njihovim roditeljima.
Projekt je odobren za financiranje u okviru programa prekogranične suradnje INTERREG VI-A IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021. – 2027. Trajanje projekta je 30 mjeseci, a ukupan proračun za sve projektne partnere iznosi 1.716.255 €, od čega EU financira 85% dok 15% sufinanciraju partneri na projektu.