Sasvim siguran sam ja

FOTO: Krunoslav Konečni

PIŠE: Ante JUKIĆ

Svijet nikad nije bio potpuno sigurno mjesto za život, niti će ikada biti. Ubojstva, zločini, nasilje i razni drugi oblici kršenja zakona neraskidivi su dio civilizacije, još tamo otkad je Kajin ubio Abela. Proteklih dana aktualizirana je tema sigurnosti u najdražem nam gradu. Nezgodno je pričati o tome jesu li Vinkovci siguran grad kad se dogodi nešto ovako, pomalo je smiješno u takvim trenucima govoriti kako nema razloga zabrinutost. Iz tog razloga sklon sam tezi kako se o ovoj temi treba pričati u normalnim okolnostima, jer tad se stvari mogu puno objektivnije i razboritije vidjeti. No, tako je to, teme su najzanimljivije kad su aktualne.

FOTO: Krunoslav Konečni

Što uopće znači sigurnost? Postoji li mjera sigurnosti? Za onoga tko doživi nešto ovako, ni najsigurnije mjesto na svijetu neće biti sigurno, to je logično. Opet, s druge strane, netko će se osjećati sigurnim i u sredini koja to objektivno nije, sve dok to na svojoj koži ne osjeti. Kad bi imali policiju na svakom koraku, to bi sigurno smanjilo stopu kriminala, zločina i kršenja zakona, no i samo takvo okruženje, s policijom gdje god se okreneš, stvaralo bi u čovjeku osjećaj nelagode i nesigurnosti. Uostalom, sigurnost, o bilo kojoj sferi života se radilo, nikad ne može biti ultimativni cilj. Prije svega zbog financijske strane, a onda i zato što bi takav život bio besmislen.

Postoje nekakvi statistički prilozi koji govore u prilog (ne)sigurnosti pojedinog grada, ali bojim se kako ni to nema previše smisla. Znamo svi onu priču o statistici i bikiniju, o točnim podacima iz kojih se mogu izvući pogrešni zaključci. To mi je isto kao kad se na osnovu podataka o visini plaće i stope (ne)zaposlenosti dokazuje kako je život u Hrvatskoj dobar ili loš. Uglavnom, sve ovisi o tome što želiš dokazati, za sve možeš izvući podatak koji će govoriti tebi u prilog. Tako je i sa sigurnosti.

FOTO: Krunoslav Konečni

Mislim kako policija u cijeloj ovoj priči nije toliko bitna. Barem kad govorimo o ‘pravim’, isplaniranim zločinima, Ako netko ima jasne namjere i točno određenu metu, policija ga neće zaustaviti, takvi će uvijek pronaći način. Policijske mogućnosti su ograničene, ona uglavnom djeluje u okvirima onoga što joj je netko drugi propisao. Puno važnije tu je pravosuđe, koje bi trebalo postaviti takve okvire, da svatko mora stoput razmisliti prije nego se upusti u zločin. Kad govorimo općenito o trendu nasilja, tu već policija ima veću ulogu, ali u toj priči puno su važniji mediji i društveno okruženju. Nasilje je svuda oko nas, nikad dostupnije. Medijski sadržaji vrve njime. Teško je onda očekivati da se to onda neće iz virtualnog preliti u stvarni svijet.

Kad maknemo u stranu sve statističke podatke i analize, uvijek ostaje onaj osobni osjećaj sigurnosti. Koliko se običan ‘mali’ čovjek osjeća sigurnim šetajući ulicama svog grada? Je li relativno bezbrižan ili se neprestano okreće oko sebe u strahu? Ja ću reći da Vinkovci jesu siguran grad. Naravno, nešto loše se uvijek može dogoditi, ali to je tako, potpuno siguran grad ne postoji. U Vinkovcima su ovakve vijesti baš ‘prijelomne’, što je dobar znak. Bilo bi loše kad bi nešto takvo postalo uobičajeno.

Ima dijelova svijeta gdje meci lete kao vrapci i komarci, gdje čovjek ne može bezbrižan izaći na ulicu ni u pol bijela dana. Noći ne treba ni spominjati. Nekad su sinonim za takva mjesta bili opskurne četvrti velikih američkih gradova, favele Rio de Janeira ili zaostali dijelovi Afrike i Azije, no danas više ne moramo gledati toliko daleko. Nesigurnost je postala dio svakodnevice i u mnogim europskim državama, a bezbrižne šetnje ulicama svoga grada samo uspomene iz prošlosti.

Gledajući stvari iz te perspektive, Vinkovci (još uvijek) izgledaju sigurno. Naš grad je, kako kažu, najstariji u Europi. Je li i najsigurniji u Europi, teško je sa sigurnošću tvrditi. Potpuno siguran sigurno nije, ali da spada među sigurnije, u to sam sasvim – siguran.