VINKOVCI Počela ugradnja 43 polupodzemna spremnika za otpad s EU potpisom

FOTO: Grad Vinkovci

U Vinkovcima je započela ugradnja 43 polupodzemna spremnika za otpad na 14 lokacija u gradu. Njihova instalacija označava kraj velikim mobilnim kontejnerima i početak urednijeg, higijenski naprednijeg i dugoročno učinkovitijeg sustava gospodarenja otpadom.Spremnici su opremljeni senzorima za mjerenje razine popunjenosti, što će omogućiti bolju organizaciju odvoza, uštedu troškova i kvalitetnije razdvajanje otpada. Građani će, naglašeno je, dobiti čišći sustav odlaganja otpada, a grad još jedan važan korak u zelenoj tranziciji.

FOTO: Grad Vinkovci

Radove u Ohridskoj ulici obišao je gradonačelnik Josip Romić, koji je naglasio važnost investicije vrijedne gotovo 1,5 milijuna eura, od čega 85 % sufinancira Europska unija, a ostatak partnerski gradovi.– Ovim projektom nastavljamo graditi Vinkovce kao moderan i odgovoran grad. Napravili smo određene pomake, ali naš cilj je dosegnuti najbolje europske prakse. Postavljanjem ovih spremnika sustav gospodarenja otpadom postaje učinkovitiji, a život naših sugrađana ugodniji – poručio je Romić.

FOTO: Grad Vinkovci

Direktorica Razvojne agencije VIA, Marina Hodak Domaćinović, istaknula je kako se projekt „Poboljšanje infrastrukture za upravljanje otpadom i integracija 10 Rs kružne ekonomije za održivi razvoj Ulcinja, Vinkovaca i Orašja“ provodi kroz prekograničnu suradnju s BiH i Crnom Gorom.

– Riječ je o projektu koji jača komunalnu infrastrukturu i ubrzava prijelaz prema kružnom i resursno učinkovitom gospodarstvu – pojasnila je Hodak Domaćinović.

FOTO: Grad Vinkovci

Uz Vinkovce, u okviru projekta u Orašju će biti uspostavljeno reciklažno dvorište, dok se u Ulcinju modernizira regionalno odlagalište otpada. Primjer je to kako suvremeni izazovi, poput gospodarenja otpadom, nadilaze granice i zahtijevaju zajednička, dugoročno održiva rješenja.