Završna konferencija EU projekata ”Čista energija za Vukovar” i ”Sunce nad Vukovarom”

Na završnoj konferenciji EU projekata „Čista energija za Vukovar“ i „Sunce nad Vukovarom“ – čiji je nositelj Grad Vukovar – predstavljene su aktivnosti i rezultati. Na projektu „Čista energija za Vukovar“ projektni partner je EFLA Consulting Engineers, dok je projektni partner na projektu „Sunce nad Vukovarom“ Energy Farm International Foundation.

Projekti „Čista energija za Vukovar“ i „Sunce nad Vukovarom“ financirani su od Islanda, Lihtenštajna i Norveške kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014.-2021. uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u okviru Programa „Energija i klimatske promjene“.

Oba su projekta usmjerena na obnovljive izvore energije, što je izrazito važno. Projektom “Sunce nad Vukovarom” osigurano je 12 solarnih elektrana na javnim zgradama u gradskom vlasništvu, a koje će donijeti velike uštede. Govorimo o uštedama od 30-50 posto ukupne električne energije na lokacijama na kojima su solarne elektrane postavljene, što je od velikog značaja za naše ustanove. Osim toga, doprinosimo i razvoju korištenja obnovljivih izvora energije u Republici Hrvatskoj rekao je zamjenik vukovarskog gradonačelnika Filip Sušac o projektu “Sunce nad Vukovarom”.

Govoreći o projektu “Čista energija za Vukovar” rekao je kako se radi o ključnom strateškom projektu kojim je Vukovar krenuo u proces istraživanja geotermalnih potencijala.

– Znali smo da na području našega grada postoji geotermalni potencijal, a to smo sada i dokazali. Na kraju projekta možemo reći da razvijamo projektno-tehničku dokumentaciju koja je nužna za daljnje korake i postupanje. U sljedećem razdoblju, nakon što prikupimo svu dokumentaciju, aplicirat ćemo za nove projekte i za izgradnju novih bušotina. Glavni cilj je spojiti gradsku toplanu na izvore geotermala kako bi dugoročno naši građani imali povoljnu toplinsku energiju naglasio je Sušac.

Projektom „Sunce nad Vukovarom“ javne zgrade u gradskom vlasništvu ostvarit će velike uštede, a radi se o, prema procjenama, 90.000 eura mjesečno.

Projekt „Čista energija za Vukovar“ je vrlo izazovan pothvat. Grad Vukovar do sada se nije susretao s takvim projektima i radi se o novitetu, kako u Gradu, tako i u cijeloj Republici Hrvatskoj. Bušotine su planirane na dvije lokacije, a vodilo se računa o budućoj namjeni, a to je grijanje višestambenih objekta u gradu. Jedna bušotina koja je pokazala rezultate je u neposrednoj blizini toplane u Borovu naselju, na nekadašnjem aerodromu. Tamo je temperatura zadovoljavajuća i nadamo se iduće godine nastavku bušenja – rekao je pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i graditeljstvo Dražen Čulig, inače i voditelj oba spomenuta projekta.

Projekt „Čista energija za Vukovar“ ukupne je vrijednosti 259.470,62 eura, od čega su bespovratna sredstva 217.330,02 eura (83,76 %), a projekt „Sunce nad Vukovarom“ ukupne je vrijednosti 774.968,55 eura od čega bespovratna sredstva iznose 658.723,27 eura. (85%).

Tehnička podrška na projektu „Čista energija za Vukovar“ bile su Razvojna agencija Vukovar (VURA) i Vukovarska gospodarska zona, dok je na projektu „Sunce nad Vukovarom“ tehnička podrška bila Razvojna agencija Vukovar (VURA).