
U Borovu naselju je danas svečano otkriveno spomen-obilježje posvećeno hrvatskim braniteljima Doma tehnike, podignuto na inicijativu preživjelih sudionika obrane 1991. godine. Ovaj simbol hrabrosti i požrtvovnosti postavljen je na mjestu gdje su branitelji branili svoje položaje u ključnim trenucima Domovinskog rata.

Spomenik su otkrile Tia Đapić, unuka poginulog Damira Posanovića – Buce, te Klara Barišić, unuka nestalog Adama Podrugovića – Picassa. Gradonačelnik Vukovara Marijan Pavliček istaknuo je važnost ovog mjesta:
– Ovo je bio najistureniji punkt prema neprijatelju, mjesto gdje su se borbe vodile ‘prsa o prsa’. Ovim činom hrvatski branitelji Doma tehnike dobili su dostojanstveno mjesto na kojem ćemo im se moći pokloniti.

Milenko Bilić, predstavnik Udruge branitelja „Zoran Šipoš – Dom tehnike“, zahvalio je Gradu Vukovaru na prepoznavanju inicijative i zajedničkom ostvarenju projekta.
Podnožje spomenika, izrađeno u bračkom kamenu, donirao je klesar Manuel Gospodnetić, a ploča s natpisom simbolizira ubodne rane od metaka i granata, čuvajući uspomenu na žrtvu branitelja.

Grad Vukovar osigurao je projektnu dokumentaciju, suglasnost tvrtke Borovo d.d. te izvođača radova – gradsku tvrtku Komunalac d.o.o. – zahvaljujući čemu je realiziran ovaj projekt koji simbolizira zajedništvo, poštovanje i trajno sjećanje na hrabre branitelje Doma tehnike!
