Sad više ni pobjede ne valjaju

📸 Facebook/Serie A – Balkan

✍️ Ante JUKIĆ

Čini mi se kako su pojedinci sinoć imali unaprijed pripremljene tekstove, još je samo Gana trebala odraditi svoj dio posla i poslati nas kući. Ne moram ni spominjati u kakvom su tonu ti tekstovi napisani. No, pokriveni su bili i svi drugi scenariji, ako se plan A izjalovi.

Da smo izgubili, ali svejedno prošli dalje, bilo bi: „Sramota, nezasluženo.“

Da smo prošli s remijem, bilo bi: „Dogovorili s Ganom.“

A sad, kad smo pobijedili, ne jednom sam čuo: „Gana pustila i otišla u lakši dio ždrijeba, a mi ispali glupi.“

Naravno, kad je o nogometnoj reprezentaciji riječ, tu je uvijek i faktor sreće koja ju konstantno prati. Na to se uvijek možeš pozvati u svojim ‘objektivnim’ analizama.

Meni je jasno da ne voliš Dalića, Modrića, Marka ili Peru, da ti se ne sviđa formacija, da ti je neki igrač ružan. Jasno mi je i da ne dijeliš vrijednosti koje se vežu uz ovu reprezentaciju, ali ovo konstantno traženje zamjerki nekad stvarno zna biti smiješno. Čak se došlo do toga da se Vlašiću zamjera što je proslavio gol. Stvarno, momak zabije pobjednički gol na SP i usudi se slaviti. U izostanku poraza, loše igre i kalkulacija, sad problem postaje pobjeda i pošteni pristup. Pitam se, postoji li uopće scenarij po mjeri dežurnih kritičara, a usudio bih se reći i mrzitelja?

Pokušavam zamisliti reakcije da smo mi odigrali utakmicu kao Austrija i Alžir ili nekad Švedska i Danska. Ne sumnjam kako bi zapadnjaci spominjali balkansku kuhinju, no to mi je manji problem. Ovi naši domaći moralisti bi nas ubili u pojam, vrištali bi na sve strane. Jednostavno, nikad ne valja, uvijek će nešto naći.

Znamo svi kako u Hrvatskoj ima dosta onih koje guše uspjesi reprezentacije i države općenito. Neki jecaju u svoja četiri zida, no ima i onih koji to vole na sve zvona razglasiti. Neki nam se i svakodnevno rugaju s malih ekrana, nečije tekstove imamo prilike čitati. Uglavnom, tu su među nama, nisu fikcija. Jučer su bili veći navijači Gane od samih Ganaca, sad se prebacuju na Portugal. Zakažu li oni, sljedeća je vjerojatno Španjolska. I tako redom, sve dok nas netko konačno ne pobijedi. A gotovo sigurno hoće, nismo baš toliko dobri.

Opasna je ta frustracija, u kombinaciji s ovim temperaturama može izazvati mnoge zdravstvene probleme. Zato bi možda bilo dobro našoj nogometnoj reprezentaciji jednostavno zabraniti nastupe na velikim natjecanjima, ne sumnjam kako bi ovi dežurni moralisti takvu ideju svim srcem podržali. Samo, i s time treba biti oprezan. Kao što može od očaja, može te ‘strefiti’ i od sreće.

* Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Budica.info.