Kamo s Bobanom u Dinamu? Za ovo ga još nitko nije predložio!

Zvonimir Boban

Ovako je legendarni kapetan Dinama i Hrvatske Zvonimir Boban (56) ovoga tjedna reagirao na svoj potencijalni angažman u Dinamu, o čemu se sad već periodično u medijima nagađa otkad je ZB pompozno napustio Uefu.

– Sve mi je počelo u plavom, teklo u plavom, živi se u plavom. Moja zadnja nogometna stanica bi trebala završiti u plavom, odnosno u Dinamu. Nadam se da će tako i biti, ali vidjet ćemo kako će se stvari posložiti – izjavio je Boban za RTL.

Pa kad se već toliko zaziva Bobanov povratak – a otišao je iz Dinama prije 34 godine – pogledajmo što je karizmatični kapetan sve radio nakon što je prestao igrati i pokušajmo barem nazrijeti na kojoj bi to funkciji Zvone mogao pomoći Dinamu.

Kronološki to je izgledalo ovako:

– od siječnja 2006. do siječnja 2009. predsjednik Uprave Sportskih novosti;

– od veljače 2015. do listopada 2015. ponovno predsjednik Uprave Sportskih novosti;

– od svibnja 2016. do lipnja 2019. zamjenik glavne tajnice FIFA-e i savjetnik predsjednika FIFA-e;

– od lipnja 2019. do ožujka 2020. direktor Milana ili Chief Football Officer (CFO);

– od travnja 2021. do siječnja 2024. direktor nogometa u UEFA-i.

 

U međuvremenu se Boban pojavljivao i kao stručni sukomentator na TV postaji Sky Sport Italia (gdje i sada radi), kao i na hrvatskom RTL-u, gdje je bio sukomentator nastupa hrvatske reprezentacije u kvalifikacijama za SP 2006. godine, bio je kolumnist Sportskih novosti i La Gazzete dello Sport.

Dakle, rezimirajmo; Boban je u svojoj bogatoj post-igračkoj karijeri bio šef novinske kuće (u dva navrata), visoko rangirani činovnik u uglednim nogometnim institucijama, novinar, te klupski direktor u čijoj su eri u Milan stigli Leao, Kessie, T. Hernandez, Ibrahimović… U toj sezoni 2019./2020., čiji kraj Boban nije dočekao na San Siru, Milan je bio šestoplasiran u Serie A.

A kakav je Boban bio – na primjer – predsjednik Uprave SN?

– On jest bio izvanredan igrač, možda je danas uspješan pomoćnik FIFA-lidera Giannija Infantina, ali u novinarstvo se baš nije razumio. Čini mi se da je upravo on čudnim kadrovskim potezima prouzročio većinu poteškoća i aktualni pad dotične novine – izjavio je u travnju 2017. godine bivši glavni urednik SN, prije i Večernjeg lista Branko Tuđen, koji je u SN blisko surađivao s Bobanom.

A kakav je Boban bio u FIFA-i? Za one koji ne znaju, bio je veliki zagovornik uvođenja VAR-a i njegov šef na SP-u 2018. u Rusiji.

– Zvonimiru ne mogu dovoljno zahvaliti za sve što je napravio za Fifu i nogomet u posljednje tri godine. Njegova posvećenost i entuzijazam bili su od neprocjenjive vrijednosti za organizaciju. Nitko ne utjelovljuje nogomet bolje nego on. Mnoge pozitivne promjene u posljednje tri godine ne bi bile moguće bez Zvone. Nedostajat će nam – istaknuo je predsjednik FIFA-e Gianni Infantino u lipnju 2019. godine.

Idemo dalje; što je iza CFO-a Bobana ostalo u Milanu? Najprije iznenadni otkaz, zbog toga što je u intervjuu za La Gazzettu dello Sport izjavio kako je bivši izvršni direktor Milana Ivan Gazidis radio iza njegovih (i Maldinijevih) leđa i pokušavao bez njihova znanja dovesti njemačkog trenera Rangnicka.

I drugo; Boban je tužio Milan zbog nezakonitog otkaza i dobio parnicu. Po presudi Vrhovnog suda Milan mu mora isplatiti odštetu od 5,3 milijuna eura.

A što je to toliko pogodilo Bobana da je u siječnju 2024. godine naprasno napustio svoju poziciju direktora nogometa u UEFA-i? Možda nije nevažno spomenuti kako je predsjednik Uefe Čeferin „izmislio” ovu funkciju u UEFA-i i povjerio je Bobanu. A odlazak? Nagađalo se, naime, kako je Boban odlučio napustiti mjesto Čeferinova najbližeg suradnika nakon što je doznao da Slovenac mijenja Statut UEFA-e kako bi si u budućnosti osigurao još jednu kandidaturu za predsjednika.

I što se dogodilo? Čak 49 od 55 nogometnih saveza članica UEFA-e, uključujući i Hrvatski nogometni savez, na Kongresu Uefe u Parizu u veljači 2024. podržalo je Čeferinove amandmane. Ignorirajući Bobanov vapaj za novim smjerom…

Dali smo si malo truda pa smo zbrojili razdoblja koja je Zvonimir Boban proveo na različitim funkcijama u nogometu. Taj prosjek iznosi 24 mjeseca. Ili dvije godine. Najdulje i najkraće bio je predsjednik Uprave SN, prvo 36, potom osam mjeseci, dok je kao CFO Milana trajao devet mjeseci.

I – zapitat ćete se sada; na kojoj bi to funkciji Boban doista mogao pomoći Dinamu, imajući u vidu njegov dvogodišnji rok trajanja? Predsjednik kluba nikada nije bio – a ta je funkcija u Dinamu već pokrivena jednom legendom. Nije nikad bio ni klasični sportski direktor. Možda bi mu najbliža bila funkcija člana Uprave zaduženog za sportska pitanja, ali onda u tom slučaju ne bio glavni, na vrhu klupske piramide. Ako bi pak Boban ciljao poziciju predsjednika Uprave Dinama, onda bi se morao maknuti Manenica. I eto, opet – no passaran.

Ako bi mu manevarski prostor za djelovanje u Dinamu bio maksimalno sužen, gotovo do potpune zapriječenosti, a ima nezadrživu volju pomoći, Boban bi – božemiprosti – s obzirom na svoje novinarsko iskustvo, mogao bi biti i kolumnist ili glavni urednik obnovljene Dinamove revije. I te kako bi joj podigao rejting i utjecaj, bio bi citiran i prenošen autor/urednik.

A sad posve ozbiljno; zašto Zvonimir Boban ne ni mogao biti Dinamov – trener? Ima nogomet u malom prstu, „živi u plavom”, publika ga obožava i željno iščekuje, a na toj poziciji nikoga ne bi ugrozio. Trenersko neiskustvo ovom zgodom nije presudno, SuperSport HNL i Konferencijska liga bile bi idealne uzletne piste. I ono najvažnije – Zvonimir Boban, osim što je 2004. godine diplomirao povijest na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, 2016. godine diplomirao je i na Nogometnoj akademiji HNS-a i stekao licenciju Uefa Pro s diplomskim radom pod nazivom: „Nogometni sustavi i podsustavi”. Mentor mu je bio Vatroslav Mihačić.