Spavaš li mirno, Sokrate iz Atene?

Jedan od najznačajnijih filozofa zapadne tradicije rođen je 469. pr. Kr. u Ateni, gdje je i umro 399. pr. Kr.

PIŠE: Ante JUKIĆ

Svi ste sigurno čuli za Sokrata, poznatog filozofa iz vremena antičke Grčke. Ja nisam sve do danas, kad naletjeh na jedan zanimljiv tekst o njemu. Stvarno, pametno je čovjek zborio, ponajviše o braku.

Kad ga je, primjerice, jedan učenik upitao bi li se trebao oženiti, Sokrat mu je odgovorio:

Svakako. Nađeš li dobru ženu, bit ćeš sretan.“

A što ako nađem lošu?“, nastavi učenik.

E, onda ćeš biti filozof…“

Drugi ga je, pak, učenik upitao, što mu je činiti kako bi živio vječno. I na to je Sokrat imao odgovor:

Samo se oženi, sva tajna je u tome.“

Dakle, ako se oženim, živjet ću vječno?“, sumnjičavo će učenik.

Nećeš, ali će te proći želja…“

Toliko o braku, a sad bih o jednom Sokratovom promišljanju posebno prikladnom za ovo naše vrijeme, u kojem smo svakodnevno bombardirani mnoštvom (polu)informacija. Očito, nije ni nekad bilo bolje…

Jednog dana potraži Sokrata neki čovjek i reče:

Znaš li što sam sve čuo o tvome prijatelju?”

Trenutak”, odgovori Sokrat, „prije nego što mi ispričaš, volio bih da prođeš jedan brzi test. Jesi li to što mi želiš reći prosijao kroz tri sita?”

Tri sita?”

Da”, odgovori Sokrat, ”prije nego što ispričaš neke stvari o drugome, dobro je uzeti malo vremena i prosijati ono što želiš reći. To nazivam test od tri sita! Prvo je sito istine. Jesi li provjerio je li istina ono što mi želiš ispričati?”

Pa i nisam. Nisam vidio, samo sam čuo kako pričaju.”

Dobro! Ne znaš je li to istina. Probajmo ponovo: pokušajmo prosijati drugačije, sad ćemo uzeti sito dobrote. Ono što mi želiš ispričati o prijatelju, je li nešto dobro?”

Ne, baš suprotno! Čuo sam kako se tvoj prijatelj loše ponio.”

Dakle”, nastavi Sokrat, „želiš mi ispričati loše stvari o prijatelju, a nisi siguran jesu li istinite. To i nije baš ohrabrujuće! Još uvijek možeš proći test, jer ostalo je još sito koristi. Je li korisno ispričati mi sve što je moj prijatelj učinio?”

Korisno? Pa i ne, ne vjerujem da bi ti to moglo koristiti.”

Dakle”, zaključi Sokrat, „ono što mi želiš ispričati nije istina, ni dobro, ni korisno, pa zašto bi mi onda pričao? Ne želim ništa znati od onoga što si mi htio ispričati, i tebi će biti bolje sve to zaboraviti.”

Iskreno, rekao bih kako je Sokrat bio dosta blagonaklon, njemu je bio dovoljan samo jedan od uvjeta. No, čak i u tom slučaju, većina današnjih razgovora bila bi presječena odmah u začetku. A kako bi tek bilo da je po mome, da informacija mora proći kroz sva tri sita. Eeee da, blažena tišina…

* Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Budica.info.