Zvuči nestvarno naziv skijaške metropole pripisivati jednom gradu iz „siromašne“ i ravne Slavonije koji nema niti jedno značajno brdo, a kamoli skijašku stazu, ali kada bi se gledala količina skijaških staza po broju stanovnika i udio stanovnika koji znaju skijati Vinkovci bi se našli ispred Garmisch-Partenkirchena, Sölden i drugih poznatih skijaških sredina.
Sezona je skijanja i veliki broj Vinkovčana obilazi europska skijališta pa se postavlja pitanje odakle tolika ljubav prema skijanju i kako to da toliko ljudi iz Vinkovaca zna skijati?
Dirov brijeg, lapovačko Veliko brdo, bunker u Lenijama i ostale reprezentativne vinkovačke snježne destinacije možda su kod građana razvile ljubav prema zimskim sportovima, ali teško da su ih mogla pripremiti za spuštanje padinama Nassfelda, Kronplatza ili Jahorine, a mnogi se po crnim i crvenim stazama spuštaju već godinama.
Odakle onda tolika ljubav prema skijanju i neraskidiva veza skijanja i Vinkovčana? Davne 1893. godine hrvatski književnik, književni povjesničar i športski djelatnik Franjo Bučar donio je prve skije u Hrvatsku, a sljedeće godine održao je prvi skijaški seminar. Za sada nema podataka o tome tko je donio prve skije u Vinkovce, ali možemo pretpostaviti tko je usadio ljubav prema skijanju mnogim generacijama Vinkovčana.
Svatko tko je prošao školu skijanja osamdesetih, devedesetih i kasnije sjeća se svojih instruktora i organizatora putovanja. Mnogi se pri pomisli na skijanje sjete Joške Muškića i Seada Klebića koji su najčešće svoje škole skijanja organizirali u Sloveniji i Austriji. Njihova posvećenost bila je toliko velika da su u jednom trenutku nabavili malu montažnu žičaru za skijaše početnike koju su postavljali na padinama pored skijališta kako bi bez čekanja u redovima s ostalim školama skijanja Vinkovčani brusili svoja skijaška znanja.
Drugima su prva asocijacija na skijanje i škole skijanja Marko Simon i Josip Petrinović čije su se avanture često odvijale na skijalištu Jasná u Slovačkoj. Svi spomenuti poznati su i priznati sportaši i sportski djelatnici koji su svoju ulogu i utjecaj na društvo utkali u sadašnjost i budućnost Vinkovaca i svih generacija koje dolaze.
Po uzoru na gore spomenute uz puno truda i ljubavi vinkovačku skijašku priču nastavile su razvijati nove generacije sportskih djelatnika od kojih se najčešće spominju Krešimir Šebalj, Mario Keškić, Marina Zulumović, itd.
Veliki broj Vinkovčana na skijališta putuje samostalno u manjim ili većim skupinama od kojih se ističe otvorenje sezone u austrijskom Matreiju koje su započeli Tomislav Levaković i prijatelji, a na koje svake godine sredinom prosinca ide sve veći broj Vinkovčana.
Tko je vas naučio skijati i koje anegdote najviše pamtite sa skijališta?