
Istok Hrvatske diči se gastronomskom izvrsnošću, tradicijom, očuvanošću, gostoljubivošću. Na krilima ovog brenda gradi se turistička slika ovoga kraja koji ne predstavlja veliki udio u gospodarstvu, ali isto tako kombinacijom proizvoda i usluga donosi gospodarsku živost i osigurava egzistenciju dijelu stanovnika. Hoteli nisu brojni, no privatni smještaji sve su brojniji, grade se bazeni, otvaraju kušaonice, izletišta… Dakle, ipak se kreće!
Neovisno o tipu smještaja, odnosno s njime ili bez njega, hrana i piće, gastronomija, sastavni je dio svakog putovanja. Osim slavonskih tradicijskih namirnica, koliko je konkretnih objekata prepoznato kao mjesta gastronomske izvrsnosti najistočnije hrvatske županije? O koliko njih se zna izvan naše županije i još zanimljivije – radi kojih potegnete put Istoka?
Malo je onih mjesta koja radi svoje gastronomske ponude predstavljaju motiv dolaska u Vukovarsko-srijemsku županiju. Na najistočnijoj točki, točnije kutu Hrvatske, u onom malom zavijutku na geografskoj karti, godinama svoj imidž ultimativne gastronomske destinacije gradi i održava hotel „Dunav“.

Sve je započelo fišem bez kosti koji je nakon početnog čuđenja i nevjerice strelovitom brzinom prerastao u gastro ikonu i kao franšiza počeo se širiti restoranima. Fiš bez kosti približio je riječnu ribu priličnom broju suzdržanih konzumenata jer iz konzumacije je isključio prste. Kosti su izuzete, a fiš je ostao specijalitet kombinacije riječnih riba i slobodno možemo reći da je pridonio popularizaciji konzumacije riječne ribe.

Lokalno, a i regionalno, ovaj pristup donio je pomak u gastronomskoj ponudi koliko god mi ne razmišljali o tome. Gastronomska izvrsnost iz naslova nije stala na kostima. Hotel „Dunav“ u redovnu je ponudu uveo tačke (taške), domaće sireve, šnenokle i potvrdio da tradicijska, domaća, ruralna kuhinja, ima izvornu gastronomsku snagu za suvremeno turističko gospodarstvo. Ali, traži se izvrsnost znanja, prezentacije i dosljednosti.

U Hrvatskoj je ovaj tjedan medijski turistički prostor zauzeo Michelin. Nije se govorilo o brojevima ostvarenih noćenja i postocima u svim usporednim smjerovima, nego o izvrsnim i najboljim hrvatskim restoranima. Količina medijskog prostora govori o vrijednosti koju Michelinove oznake imaju za hrvatski turizam. Gdje smo mi tu? Pa, slavonski adut, a govorimo o pet županija istočno od Zagreba, uz jedan osječki restoran, bio je i ostao upravo hotel „Dunav“.

Od dolaska Michelina u Hrvatsku i njihovog kontinuiranog praćenja i kontrole dodijeljenih oznaka, hotel „Dunav“ ne silazi s popisa. Dugogodišnja oznaka „BiB“, koja predstavlja oznaku vrijednosti kvalitete i novca, zamijenjena je stepenicom više – Michelinovom preporukom. Možda tek istančani znalci u gastronomiji prepoznaju razliku, no osim što će ulaz o hotel „Dunav“ i dalje krasiti svjetski vrijedna crvena Michelin tabla, hotel „Dunav“ ušao je i društvo najboljih. Dovoljno je otvoriti službenu stranicu Michelina za Hrvatsku, pa će sve biti jasnije.

Hotel „Dunav“ nastavlja investicije u sadržaje, kvalitetu, ponudu i sve to u Iloku. Lijepo je pogledati na istok i osim izlaska sunca vidjeti svijetli primjer izvrsnosti koja donosi rezultate. Čestitamo vlasnicima, osoblju, ali i svim vrijednim gostima hotela „Dunav“ i Iloka što svojim prepoznavanjem i povjerenjem u kvalitetu pokazuje da se može – najbolje!