Otkud sad to, ipak nisu svi isti?

📸 GO HDZ Vinkovci

✍️ Ante JUKIĆ

Moram priznati, šokiralo me kad jučer pročitah da Vučić napušta stranku. Svašta, pomislih u sebi, čovjek preživio sve one masovne studentske prosvjede, i onda na kraju sam ode.

Budući da čitam samo naslove, nekoliko sam sati živio u uvjerenju kako se radi o još jednoj vijesti iz ‘regiona’, no tad su me obavijestili da nije on, nego ona. I da se dogodilo u našem gradu. E, to me šokiralo još više.

Ne svjedočimo, naime, baš često ovakvom naprasnom napuštanju stranke političara na istaknutoj poziciji. Ne kad je u pitanju HDZ, ne kad su u pitanju Vinkovci. Znao se tu i tamo dogoditi raskid braka, ali to je više bilo formalno, bez teških riječi. Svi svima zahvalili i idemo dalje, prijatelji kao što smo i bili. Ovo što je gospođa Vučić izgovorila u svom priopćenju druga je razina. Ako malo bolje analiziramo njezine riječi, vidjet ćemo kako je ona svoju dojučerašnju stranku i sustav opisala baš onako kako ga inače opisuju njihovi politički oponenti. To je sad malo ozbiljnija stvar i teško može ostati samo na ovome. Kako god, bit će zanimljivo pratiti nastavak, sve upućuje kako će ovo biti ekstremno vruće ljeto na vinkovačkoj političkoj sceni.

Dotičnu osobno ne poznajem, pa ništa ne mogu tvrditi, ali poprilično sam uvjeren kako je ona danas ista ona osoba koja je bila i prije, bubam, četiri dana. Sumnjam da se promijenila u tom razdoblju. Isto tako, poprilično sam uvjeren i kako se ni njezina bivša stranka i sustav u kojem radi nisu preko noći promijenili. Naravno, sad se logično na nameću pitanja:

Zašto baš sad?“

Što se to posebno dogodilo, da je prelilo čašu?“

I na to bi bilo zanimljivo čuti odgovore, jer, ponavljam, ovakvo priopćenje ipak traži i neka objašnjenja, ne bi smjelo sve ostati na ovome.

Ali, kao što je to uvijek slučaj, meni su u priči od glavnog zanimljiviji sporedni glumci. Dotična došla na istaknutu poziciju, malo ostala, jednom će i otići u ropotarnicu političke povijesti, no neke ljudske osobine žive vječno. Licemjerje i dvoličnost naročito. Ne znam tko mi je smješniji i jadniji, ova ekstremna anacionalna ljevica koja sad gospođu Vučić uzdiže u nebesa, ili dojučerašnji joj stranački kolege koji su joj ni sat nakon objave priopćenja našli sto mana.

Zamislite vi to. Svakodnevno pljuješ po svemu što ima veze s HDZ-om, odbijaš bilo kakvu mogućnost da ipak nisu svi isti. Ne, nema šanse, svi su korumpirani lopovi. I sad odjednom hvalospjevi na račun ‘odbjegle nevjeste’. Oličenja morala, zrake svjetla u mraku kojim je HDZ okovao Vinkovce. Kako to nitko nije konstatirao prije nekoliko dana?

A i HDZ-ovci su ista priča. Do jučer samo riječi hvale za svoju Katarinu, već sad lagano distanciranje, a tko zna što nam tek slijedi. Možda teška artiljerija i vađenje prljavog veša. Možda i olakšanje što su se riješili gospođe koja se nikako nije uklapala u njihovu obitelj.

Baš jadno, jeftino korištenje situacije za vlastitu korist. Briga njih većinu za gospođu Vučić. Jednima je ovo idealno došlo u političkom ratu protiv HDZ-a, pa je, eto, hvale, drugi bi je ‘utopili’ u čaši vode samo da bi zadržali svoj položaj i privilegije. A do jučer sve dijametralno suprotno.

Ali, dobro, dozvoljavam da se gospođa stvarno promijenila u samo jednom danu.

* Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Budica.info.